Virtuális ballagás; valódi érettségi

2020-04-30;  17.00; E47,52 K21.6; Debrecen Holló László sétány 6.

Azt hiszem két hónappal ezelőtt egyikünk sem gondolta, hogy a világ mára olyan lesz körülöttünk, mint egy „Zs” kategóriás, világvégét vizionáló hollywoodi film. Azt sem gondoltuk, hogy a szerenád, a ballagás virtuális az érettségi pedig valódi lesz.
Most 17:00 óra van! Ebben a percben néznék a felsorakozott osztályokra. Ellenőrzés, vendégek, tanárok, diákok, díszítés, ruha, kellékek…Kész!
Büszkeséget, szeretet és elégedettséget érzek. A végzős évfolyam készen áll a ballagásra és az érettségire. Jelzek a stúdiónak, szólhat a csengő. Elindulunk a lépcsőn a „kicsik” ünnepi sorfala előtt, és a hangszóróból lágyan szól a „Ballag már a vén diák”.
A szülők büszkén, kíváncsian és türelmetlenül várnak az udvaron.
Esik, nem esik? De jó, hogy ezt vettem fel! Mondtam neki, hogy ne ezt vegye fel! Rendkívüli helyzet!
Nemzeti zászló, iskolazászló, tagozat zászló, vándorbot, vezetőség, tantestület, 12.A, B, C, D, E. Virág, tarisznya, magas sarkú, fényes lépő, fodrász, smink, készülődés.
Hát ez a koreográfia jóval könnyebb, mint a szalagtűző és pálya is hazai. Valami mégis más. Nem olyan, mint máskor.
Ebben a helyzetben nagyon kell valami motiváló, attitűdformáló, helyrebillentő, közösségkovácsoló gondolat.

Megvan, robban be az asszociáció, ez a tanmese a mi osztályunknak is segített.
„Az öreg zen mester és a fia
Élt egyszer egy öreg zen mester meg a fia. Egyik nap elszökött az egyetlen lovuk.
- Milyen balszerencse – mondták a szomszédok.
- Majd meglátjuk – mondta az öreg.
Két nap múlva hazatért a ló, és másik három vadlovat hozott magával.
- Milyen szerencse – mondták a szomszédok.
- Majd meglátjuk – mondta az öreg.
Másnap a fiú be akarta törni az egyik vadlovat, de leesett róla, és eltörte a lábát.
- Milyen balszerencse – mondták a szomszédok.
- Majd meglátjuk – mondta az öreg.
Pár hét múlva a hadsereg lerohanta a falut, és elvitték a háborúba az összes hadra fogható férfit. A mester fiát azonban a törött lába miatt otthon hagyták.
- Milyen szerencse, hogy pár hete elszökött a lovunk – mondta ekkor az öreg.”
Schrödinger (a macskás) azt mondja, hogy a megfigyelő pusztán már a megfigyeléssel is befolyásolja a valóságot.
A múlt ritkán pont olyan, mint amilyennek szeretnénk. A jövő ismeretlen. De a jelent megragadhatjuk, hogy a jövőt jó irányban befolyásoljuk.
Az biztos, hogy, ahol nagy a szükség ott közel a segítség is.
1851-től van érettségi és csak a háborús évek maradtak ki, tolódtak el. És milyen nagy formátumú emberek érettségiztek akkor, Szentgyörgyi, Szilárd Leó.
Ez mindenképp biztató.

Kedves Vendégeink!
Tisztelt Szülők, Rokonok, Barátok, Tanártársaim!
Kedves Ballagó Diákok!

A Medgyessy Ferenc Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium működésének 36. tanévében, az iskola történetének 32. ballagási ünnepségén nagy tisztelettel és megkülönböztetett szeretettel köszöntök mindenkit.
Erről beszélnék, mert ez a legfontosabb:
Emlékeztek még, hogy volt? Együtt sírtunk, együtt nevettünk éveken át, közösségé lettünk, megértettük a Mi jelentését és erejét, nyomot hagytunk, értéket teremtettünk. És most? Már ballagtok is. Így lett a Ti történetetek, a Mi közös ügyünk!
Rövidítenék és összefoglalnék (talán nem ázunk meg):
Tudjátok, hogy az életben kitartásra lesz szükség. Az egyéni boldogulás, de hazánk sorsa is attól függ, hogy polgárai milyen szakértelemmel és mennyi elhivatottsággal végzik munkájukat. Tartsátok mindig szem előtt, hogy összefogással, a többieket tiszteletben tartva segíthetjük egymást a mindennapi ügyekben és a nagy, nemes célok elérésében egyaránt.

TISZTELT SZÜLŐK!
A helyes világ építését szolgálja a gyermek számára a jó család, a diák számára jó iskola.
Köszönöm a megtisztelő bizalmat a tantestület, és az iskola valamennyi dolgozójának nevében. Köszönöm, hogy jól és eredményesen tudtunk együtt dolgozni.
Külön köszönettel tartozom az osztályfőnököknek.
Megköszönöm a Medgyessy tantestületének, az iskola valamennyi dolgozójának odaadó munkáját.

KEDVES BÚCSÚZÓ NEGYEDIKESEK!
Megtanultuk tőletek, hogy a diákok teremtik meg a jó tanárokat, és azt is, hogy a diák kíváncsi, jó szándékú és érdemes a tiszteletre. A tantestület nevében köszönöm nektek a sok érzelmi és szellemi élményt, a szakmai kihívásokat és lehetőségeket.
Kérem, hogy éljetek úgy, hogy ha „Húsz év múlva”, amikor a jövő már múlt lesz, és egy este, Kosztolányi Esti Kornéljához hasonlóan szembe jön veletek fiatalkori hasonmásotok, ne legyen szemrehányó a tekintete és ne legyen szégyellni valótok.

Van egy régi népi babona, talán már bölcsesség is miszerint, aki 2020-05-04-én kezdi az érettségit a 6-os szám alatt (Holló László sétány), az sikeres érettségit fog tenni.

Bocsánat majdnem elfelejtettem „Groot” most is azt üzeni, hogy „én vagyok Groot” és ebben tömören benne van minden. Kérem, ezt a tanácsot feltétlenül fogadjátok meg!

Köszönöm a megtisztelő figyelmet! Hétfőn találkozunk!

Szeretettel és Tisztelettel:
Fekete József