Női szemmel - Jane Austen és kora

Irodalmi találkozó és vetélkedő-sorozat szóbeli döntője a debreceni
Medgyessy Ferenc Gimnázium és Művészeti Szakközépiskolában, 2012. március 26-án

Bessenyei Anna, Molnár Borbála, Újfalvi Krisztina s a többiek… Jut-é eszünkbe nevük olvastán a „Parnasszus”? Nem igen. Pedig őket is homlokon csókolta a múzsa; valamikor a 18/19. század fordulóján. Lírába zárt bölcselkedésük megindító. Asszonyos világ-szeretetük puha, mint a húsvéti kalács. Szerelmes Jézusukhoz olyan egyszerűen szólnak, mintha saját fiúk lenne. Ám nem épült „katedrális” költészetükből. - Miért? - Miért nem? Gondolkodtunk el ezen néhány éve itt, a Medgyessyben ; diákok és tanárok. S megszületett az ötlet. Női életművek megismerésére és megismertetésére fordítjuk munkánk egy részét. „Női szemmel” – ez lett a verseny-sorozat címe.

Ez évben egy nagyon is divatossá lett angol írónő, Jane Austen munkásságát állítottuk a versengés középpontjába. Austen azon csodálatos ifjú hölgyek egyike volt, kinek 25 éves korára már 3 nagyregénye is elkészült: Büszkeség és balítélet, Értelem és érzelem, A klastrom titka. És aztán? Aztán a művek nem jelentek meg. Kéziratukat nem ismerjük, csak a több mint egy évtized elteltével készült átdolgozásukat. Mintha csak hallanánk Jane - től: „... ha nő, s ha az a balszerencse éri, hogy tud valamit – jól teszi, ha ezt minél gondosabban eltitkolja”. … Persze, aki ismeri műveit, az tudja: Jane Austen világa nem világfájdalmasan komor, és nem is mélabúsan romantikus, sőt; inkább nagyon is felrázóan szatirikus. A klastrom titka című regénye egyenesen paródia. A gótikus rémregények finom humorral átszőtt „utánzata”. Erről versenyeztek először írásbeli fordulókon, később, az írásbeli feladatokat legalább 60 %-os eredménnyel teljesítő csapatok szóban is; lesöpörve az írónőre ragadt „egyszerűen romantikus” hiedelem-port.

A döntőben 5 csapat mutatta be A klastrom titka 3. fejezetének dramatikus változatát, vallottak Jane Austen kortársairól, a „tavi költőkről”, az angol romantikus triászról, de a mi Csokonaink és Berzsenyink is szerepelt egy-egy művel a feladatok között. A versenyző diákok 3 fős csapatokat alkottak. A vendéglátók, a Medgyessy Gimnázium 2, a Dienes László Gimnázium és Egészségügyi Szakképző Iskola szintén 2, a Tóth Árpád Gimnázium 1 csapattal vett részt. A zsűri munkáját Pappné Nagy Ildikó igazgató helyettes asszony vezette. Zsűritagok voltak: Dr. Püskiné Portörő Ágnes és Orosz Dávid középiskolai tanárok ill. Gulkai Fruzsina egyetemi hallgató, a tavalyi „Női szemmel” egyik győztese. A Medgyessy Ferenc Gimnázium köszöni a felkészítők munkáját, kik elhozták tanítványaikat erre a kellemes találkozóra: a Dienesből Gara Judit tanárnő, a Tóth Árpádból Gyermánné Huga Ibolya tanárnő. A Medgyessy növendékeinek irodalom tanára pedig: Horváthné Budaházy Éva.

S most következzen a csapatokat alkotó diákok névsora, helyezésük szerint.
1. Erdei Csenge, Katona Gábor, Vígh Evelin (Medgyessy G.)
2. Csajbók Klaudia, Szabó Viktória, Tatár Dénes (Medgyessy G.)
3. Bodnár Réka, Kiss György, Nagy Márta (Tóth Árpád G.)
4. Elek Klaudia, Kiss Anna, Komlósi Anita (Dienes L. G.)
5. Demeter Evelin, László Judit, Lavotha Márta (Dienes L. G.)

Nagy szeretettel gratulálunk nekik, s várjuk őket a jövő esztendőben is a Medgyessyben egy újabb nemes versengésre.