Az ember tragédiája - diákszemmel

Büszkeség, szeretet, hála, azért amit és ahogy elértetek.

A II. szín szereplői

Világfák
Az Élet Fája (Ádám): Sárga Szabolcs
A Tudás Fája (Éva): Rácz Gréta

Éva: Dorcsák Evelin
Ádám: Forgács Atilla
Lucifer: Tatár Dénes
Angyal: Szabó Viktória
Életfa tündérek: Zsadányi Flóra, Fábián Ágnes, Farkas Fruzsina

Az égi kar
Tündérek (tánckar): Andrási Anna, Bendly Barbara, Bódi Alexandra, Csajbók Klaudia, Erdei Csenge, Molnár Karolina, Sefkovics Ágota, Soltész Beatrix, Sólyom Alexandra, Szabó Viktória, Szalontay Tímea, Varga Gabica, Vígh Evelin, Vincze Vivien

A XIII. szín szereplői

Ádám 1.: Forgács Atilla
Ádám 2.: Katona Gábor
Lucifer: Tatár Dénes
Földanya: Vincze Vivien, Sefkovics Ágota és Zsadányi Flóra
Istenanya hármasság: Csajbók Klaudia, Erdei Csenge, Szabó Viktória
Angyal (Az Idő Ura): Bendly Barbara
A Föld szellemének hangja(i): Andrási Anna, Bódi Alexandra, Dorcsák Evelin, Fábián Ágnes, Farkas Fruzsina, Molnár Karolina, Soltész Beatrix, Sólyom Alexandra, Szalontay Tímea, Varga Gabica, Vígh Evelin

Emlékképek
Bizáncból: Farkas Fruzsina
Prágából: Vincze Vivien és Molnár Karolina
Párizsból: Szabó Viktória és Bódi Alexandra
Londonból: Andrási Anna

Világfák
Életfa (Ádám): Sárga Szabolcs
A Tudás Fája (Éva): Rácz Gréta
és a kozmikus utazás táncosai

JÁTÉKMESTER; rendezés: Budaházy Éva
Koreográfia: Bendly Barbara, Budaházy Éva
Szövegkönyv (Madách művének pontos, szöveghű felhasználásával): Budaházy Éva, Forgács Atilla, Tatár Dénes
Látványtervek: Budaházy Éva, Erdei Csenge, Horváth Balázs, Sefkovics Ágota, Szalontay Tímea, Szénásy Bence, Vígh Evelin
Jelmez, kellék: Budaházy Éva, Csajbók Klaudia, Tatár Dénes, Vincze Vivien
Zenei válogatás: Budaházy Éva, Forgács Atilla, Horváth Balázs
Technikai munkatárs: Horváth Balázs, Katona Gábor, Kányási Blanka, Szabó Zoltán és az egész "társulat"

Ádámok és Évák

Több mint kétszáz debreceni középiskolás mutatja be Madách művét a Csokonai Színházban. - Lélekemelő belegondolni abba, hogy nyolc debreceni középiskola több mint kétszáz diákja több hónapon át Az ember tragédiájával foglalkozott. Hogy fiatalok elemezték és értelmezték Madách nagyon nehéz szövegét, azután pedig elképzelték, kitalálták, megtervezték, hogyan vigyék színre a magyar drámairodalom egyik csúcsteljesítményének egy-egy színét - mondja Vidnyánszky Attila, a Csokonai Színház igazgatója.

Az igazgató-rendező szívügyének tekinti az Ádámok és Évák elnevezésű projektet: többször volt próbát látogatni, beszélgetett a fiatalokkal a színrevitel problémáiról és örömeiről. Megosztotta a diákokkal tapasztalatait, és mesélt nekik saját rendezői útjáról is, hiszen Vidnyánszky Attila a beregszászi társulatával 1996-ban, és rá tíz évre újra megrendezte a Tragédiát. A Csokonai Színház munkatársai - Szász Zsolt és Rideg Zsófia dramaturgok - is többször jártak a próbákon, konzultáltak a diákokkal és a vezetőtanárokkal, Bakora Áprád, Mercs János és Mészáros Tibor színművészek pedig egy-egy szín megalkotásában segédkeztek. Az Ady Endre Gimnázium két osztályának munkáját az a Csikos Sándor segítette, aki 1996-ban a Csokonai Színházban alakította először (s aztán Debrecenben és a Nemzeti Színházban összesen százharminckétszer) Lucifert.

- Ezzel a szellemi háttérrel hirdettük meg a 2010/2011-es évad és tanév elején az Ádámok és Évák című színházművészeti „vetélkedőnket". Nyolc debreceni középiskola jelentkezett, akik elosztották maguk között a Tragédia színeit - mondja Kulcsár Edit. A Csokonai Színház művészeti főtitkára hozzáteszi: - Azért szükséges idézőjelbe tenni a „vetélkedést", mert természetesen nem hirdetünk győztest, de jutalmakat osztunk: az első ezek közül az a lehetőség, hogy a diákok a Csokonai Színház nagyszínpadán mutathatják meg tehetségüket a március 12-i gálaelőadáson. A második díj egy kirándulás, amelynek során a diákok és tanáraik ellátogatnak Alsósztregovára, Madách Imre szülőfalujába. Fődíj is lesz: a gálaesten sorsoljuk ki annak a húsz diáknak a nevét, akik nyáron a Szegedi Szabadtéri Játékokon statisztaként lépnek majd fel a Tragédia Vidnyánszky Attila rendezte nagyszabású előadásában.

A résztvevő debreceni középiskolák

Ady Endre Gimnázium, Erdey-Grúz Vegyipari Szakközépiskola, Fazekas Mihály Gimnázium, Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközépiskola és Szakiskola, Kós Károly Művészeti Iskola, Medgyessy Ferenc Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola, Református Kollégium Gimnázium, Tóth Árpád Gimnázium

A Tragédia Szegeden

Madách Imre drámai költeménye, Az ember tragédiája nyitja a 80. Szegedi Szabadtéri Játékok 2011-es ünnepi évadát júliusban. A Madách-mű tíz éve volt látható utoljára a szegedi Dóm tér pompás díszletei között. Vidnyánszky Attila korábban kétszer (1996, 2006) is megrendezte beregszászi társulatával a Tragédiát. A nagyszabású szegedi verzió szereposztásáról egyelőre csak annyit árulnak el a szervezők, hogy Ádámot a Csokonai Színház művésze, Trill Zsolt, a korábbi beregszászi verziók Lucifere játssza majd. Az ember tragédiája a 2011/2012-es évadban a tervek szerint a Csokonai Színházban is látható lesz.

Egy próbáról készült képek.

Forrás: Csokonai Színház - Debrecen

Az eseményről tudósítottak még:

NOL.hu , Kultúra.hu , Híradó.hu , HAON.hu